Může střecha pomoci proti zemětřesení?

Možná vás tato otázka překvapí; buď proto, že žijete v oblasti, kde zemětřesení není běžné, nebo proto, že si nemyslíte, že střecha je při zemětřesení důležitá.

Může střecha pomoci proti zemětřesení?

 

Nové domy se střechou GERARD postavené v programu renovace po zemětřesení v Posočje, Slovinsko

 

Když se na konci loňského roku v médiích objevily zprávy o zemětřesení v Chorvatsku, byl to skutečný šok. Se sousedními zeměmi jako Slovinsko, Itálie a Maďarsko by zemětřesení v Chorvatsku nikdo nečekal. A přesto se 29.prosince 2020 stalo nepředstavitelné: zemětřesení o síle 6,4 stupně zasáhlo střední Chorvatsko asi 30 mil jihovýchodně od hlavního města Záhřebu a bylo cítit na celém Balkáně dokonce i v Maďarsku, Srbsku a tak daleko. jako Itálie. Otřásla budovami a následný otřes zasáhl regiony za chorvatskými hranicemi a způsobil materiální škody v rozsáhlé oblasti.

 

Jak může střecha ochránit váš dům před menším zemětřesením?

Pokud váš region zasáhne zemětřesení a i když žijete daleko od epicentra, ale váš dům je stále otřesený, oslabené zdi pod těžkou střechou se mohou dokonce zřítit. Lehká střecha vám však může nabídnout určitou ochranu i v případě menších zemětřesení. Jak?

- Nízká hmotnost má prvořadý význam: střechy z ocelových tašek GERARD odolné proti korozi jsou 6 – 10krát lehčí než těžké betonové a keramické střechy. Oslabené stěny mohou stále udržet lehkou střechu , která pod ní zachraňuje životy.

- Střechy z ocelových tašek poskytují silnou do sebe zapadající vrstvu, která zpevňuje konstrukci budovy. Každá dlaždice pokrývá cca. 0,5 metru čtverečních a propojuje se se sousedními dlaždicemi nad, pod a na každé straně. Dlaždice se přibíjejí na mříž z dřevěných latí, které se zase přibíjejí na

- Střešní tašky GERARD se při zemětřesení nemohou odtrhnout od latí, protože jsou bezpečně upevněny na 8 místech, čímž se eliminují nečistoty, které mohou propadnout stropy nebo do oblastí mimo budovu.

- Střechy GERARD instalují pokrývači po celém světě, kteří byli vyškoleni podle norem pro instalaci střech GERARD, aby byla zajištěna vysoká účinnost střechy.

 

Střechy GERARD testované a ověřené při skutečných zemětřesení

Nejčastější příčinou škod, zranění a úmrtí při zemětřesení jsou strukturální pohyby v budovách , které se často zhoršují pohybem a zhroucením těžkých střešních materiálů v důsledku nedostatečné konstrukční podpory.

Lehké střechy GERARD se ukázaly jako bezpečné při takových přírodních katastrofách, a existuje několik zdokumentovaných případů, kdy čelily zemětřesení, například v Northridge v Kalifornii o síle 6,8 v roce 1994 a v Kobe v roce 1995 o síle 7,2.na Richterově stupnici, zachránily domy a životy před katastrofami. Nejméně zasažené střechy byly ocelové střešní materiály potažené kamenem jako GERARD. Mnoho domů s těmito střechami nemělo žádné strukturální nebo střešní poškození, i když se nacházely v oblastech značného zničení se sousedními domy s tradičními těžkými střechami, které vykazovaly vážné poškození. Mnohem nižší hmotnost střechy podstatně snižuje namáhání rámu budovy a propojená ocelová vrstva zvyšuje strukturální integritu umožňující domu stát a držet střechu i s poškozenými stěnami.

V mnoha případech zemětřesení byla hmotnost střechy velmi pravděpodobně významným faktorem zhroucení celé konstrukce.

Může střecha pomoci proti zemětřesení?

 

Poškozené budovy v Petrinja zemětřesením v Chorvatsku, 2020

 

Kromě toho slovinská vláda zřídila Státní technický úřad DTP (Državna tehnična pisarna), který schválil GERARD Roofings Systems jako nejvhodnější střešní systém v programu renovace po zemětřesení. DTP byla zřízena pouze pro obnovu zdemolovaných budov po zemětřesení v roce 2004 ve Slovinsku. (Viz ilustrační fotografii obnovených budov poškozených během slovinského zemětřesení vybavených novou střechou GERARD) A konečně, u nové výstavby existují značné úspory nákladů díky specifikaci lehké střechy GERARD kvůli sníženým nákladům na specifikaci rámu a základů.

Lehké střechy vám šetří peníze a mohou zachránit i životy.